Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Dobre Praktyki
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Lokalne produkty - inwestowanie na obszarach N2000

Lokalne produkty - inwestowanie na obszarach N2000 11 lata 2 tygodni temu #9

  • RieSe_1944
  • RieSe_1944 Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 9
  • Thank you received: 1
  • Oklaski: 1
Lokalne produkty - inwestowanie na obszarach N2000
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Lokalne produkty - inwestowanie na obszarach N2000 9 lata 9 miesiąc temu #36

  • renata
  • renata Avatar
  • Offline
  • Świeżak
  • Posty: 7
  • Thank you received: 2
  • Oklaski: 0
Spotkałam się z określeniem produkt lokalny, tradycyjny, regionalny, czy ktoś wie czym tak na prawdę różnią się od siebie?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Lokalne produkty - inwestowanie na obszarach N2000 9 lata 9 miesiąc temu #44

  • dudek
  • dudek Avatar
  • Offline
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Oklaski: 0
znalazłam coś takiego: Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP) – aby otrzymać takie oznaczenie, produkt musi być wytwarzany z lokalnych surowców w danej miejscowości, regionie, bardzo rzadko – w państwie. Lokalne warunki przyrodnicze i/lub kulturowe powinny mieć wpływ na jakość i cechy tego produktu. Nazwa miejscowości lub regionu w momencie przyznania oznaczenia staje się zastrzeżona dla danego produktu i nie może być używana dla produktów wytwarzanych w innych miejscach lub za pomocą innych metod. Przykłady polskich produktów, które otrzymały oznaczenie ChNP: karp zatorski, podkarpacki miód spadziowy, oscypek, bryndza podhalańska.

Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) – w przypadku tego oznaczenia również bierze się pod uwagę miejsce pochodzenia produktu, ale nie jest konieczne, by wszystkie etapy produkcji przebiegały właśnie tam. Chociaż produkt musi mieć silny związek z miejscem pochodzenia, to jego cechy nie muszą wypływać bezpośrednio z lokalnych przyrodniczych czy kulturowych uwarunkowań. Przykłady polskich produktów, które otrzymały oznaczenie ChOG: miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich, jabłka łąckie, wielkopolski ser smażony, kiełbasa lisiecka, obwarzanek krakowski.

Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS)
W przypadku produktów oznaczonych jako GTS nie jest istotne ich pochodzenie, a tradycyjna receptura i sposób produkcji. Ten rodzaj ochrony produktu nie obejmuje jego nazwy, która niekiedy może być używana dla wyrobów powstałych na podstawie innej receptury. Przykłady polskich produktów, które otrzymały oznaczenie GTS: kiełbasa jałowcowa, kiełbasa myśliwska, miody pitne.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Lokalne produkty - inwestowanie na obszarach N2000 9 lata 9 miesiąc temu #46

  • renata
  • renata Avatar
  • Offline
  • Świeżak
  • Posty: 7
  • Thank you received: 2
  • Oklaski: 0
trochę się rozjaśniło, dzięki! ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Lokalne produkty - inwestowanie na obszarach N2000 9 lata 8 miesiąc temu #49

  • nycscan
  • nycscan Avatar
tu jest fajna stronka, która może Was zainteresować: www.podkarpackiesmaki.pl/pl/przepisy-i-k...kale/wyroby-mleczne/
tak a propos produktów lokalnych...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Lokalne produkty - inwestowanie na obszarach N2000 9 lata 8 miesiąc temu #50

  • renata
  • renata Avatar
  • Offline
  • Świeżak
  • Posty: 7
  • Thank you received: 2
  • Oklaski: 0
poszperałam poszperałam i ja coś znalazłam:
www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Pr...duktow-tradycyjnych/

www.trzyznakismaku.pl/

fajne stronki, można poczytać o produktach regionalnych, tradycyjnych z poszczególnych regionów. Można się zdziwić ile w Polsce jest takich produktów, a lista stale się poszerza!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1